Tradiční česká značka}

Tradiční česká značka

Vážky se vyrábí od roku 1910 v Olšanech u Šumperka. Jsou tak perfektně přizpůsobeny požadavkům českých a slovenských zákazníků.

Je všude}

Je všude

Vážka je na každém rohu, ať už jde o roh trafiky nebo dobré hospody. Nemusíte ji složitě shánět. Navíc ji koupíte za příznivou cenu.

Vybere si každý}

Vybere si každý

Díky novým druhům si papírek vybere každý podle svých preferencí. Papírky dobře lepí. Přes sto let zkušeností s výrobou… to je hned znát.

Historie Vážky

Litinové stroje rakouské výroby posvěcené štemplem c. k. ministerstva průmyslu Rakouska-Uherska začaly skládat papírky do knížeček ještě před vznikem samostatné republiky.

186119101915192019451970199019972020

Vznik papíren

V Olšanech vzniká papírenská společnost, jejichž začátky nebyly vůbec jednoduché. Společnost měnila vlastnickou strukturu, zažila katastrofální požár, ale také sbírala světová ocenění na mezinárodních výstavách.

První papírek

Psal se rok 1910, kdy byl v papírnách vyroben první papírek pro balení tabáku. Společnost začala také vyrábět dutinky pro ruční výrobu cigaret. V Olšanech tím vznikla takzvaná cigaretová konfekce.

Modernizace výroby

První světová válka přinesla výrazný nárůst poptávky po knížečkách cigaretového papíru pro potřeby armády. V roce 1915 prošla výroba modernizací a zvýšením výkonosti. Jeden zaměstnanec dokázal vyrobit až 4000 knížeček za směnu.

Zlatá dvacátá léta

Meziválečná léta přináší jeden světový úspěch za druhým. Společnost získává medaile na výstavách v Riu de Janeiru, Filadelfii či Barceloně. V této době se vyrábí knížečky s motivem Vážky, Slavíka a Humra. Vážky jsou však nejoblíbenější.

Vážka nezhasíná

Konec Druhé světové války odstartoval řadu změn. Továrna je zestátněna, nicméně provoz zůstává zachován a Vážka se vyrábí po celé období totality. Neztrácí na popularitě a nadále zůstává ikonickou českou značkou.

Československá ikonická značka

Nehledě na to, co se kolem děje, se Vážky stávají známou a hlavně oblíbenou československou značkou. Výroba v Olšanech jede na plné obrátky.

Nejoblíbenější papírky na trhu

S novou dobou přichází i modernizace výroby. V devadesátých letech jsou postupně zaváděny do výroby informační technologie.

Ničivé povodně na Moravě

Katastrofální situaci přinesly povodně, kdy se hladina řeky Moravy zvedla místy až o 6 metrů. Po velké vodě, přišla ale velká motivace dát vše do pořádku. Papírny prošly celkovou rekonstrukcí.

Nové druhy papírků

Vážka přichází s novými druhy papírků a filtrů. Rychle, středně nebo pomalu hořící. Různé druhy papírů či rozměrů. Stačí si vybrat, který vám sedne nejvíce.

Výroba Vážky

Od roku 1910 vylepšujeme výrobu papírků tak, aby papírky co nejlépe seděly specifickým požadavkům českých zákazníků.

Zasadí se semínko stromu či konopí a začíná příběh.
Přírodní suroviny putují do Olšanských papíren, kde začíná výroba papírků.
Dřevní a konopná buničina je zformována do papíru požadované tloušťky.
Na tenký ale pevný papír se za pomocí vodní páry vytiskne vodoznak.
Velké role papíru se nařežou na výslednou šířku papírků.
Na papír se nanese přírodní lepidlo, kterým může být například arabská guma.
Papírky se naskládají obvykle do 50ks knížečky a pak zabalí do pevnějšího bookletu.
Papírky se vyrovnají do prezentačních displejů a do krabic.
Vážky poté směřují do všech koutů České a Slovenské republiky.
Vážka si od roku 1910 získala tak širokou klientelu, že ji najdete ve většině trafik.
Z trafiky směřují papírky do rukou svých fanoušků a zručných baličů.