Historie Vážky

Vážka je tu s námi od dob císaře pána. První papírek byl vyroben v roce 1910 za Rakousko-Uherska, v dobách dobrého vojáka Švejka a tvorby Járy Cimrmana. A je s námi dodnes. Čím vším si Vážka prošla?

Historie Vážky 1

Ještě, než vznikly první papírky se musíme podívat o kus dál v historii, a to do roku 1861. Tehdy vznikla papírenská společnost v Olšanech, odkud Vážka pochází. Její počátky nebyly jednoduché, a dokonce i vyhořela. Během svého fungování se jí však povedlo získat mnohá ocenění.

V roce 1910 spatřila světlo světa první Vážka. Společnost zároveň začala vyrábět dutinky pro ruční výrobu cigaret.

A tak se v Olšanech zavedla takzvaná cigaretová konfekce. Během první světové války se zvýšil nárůst poptávky po knížečkách s cigaretovým papírem pro potřeby armády. Roku 1915 prošla papírna modernizací a jeden zaměstnanec byl schopen vyrobit až 4000 knížeček za směnu.

Historie Vážky 2

Zlatá dvacátá léta přinesla časy hojnosti a rozmachu papírků. Začaly se vyrábět knížečky s dalšími motivy, například slavíka a humra. Vážky jsou však nejoblíbenější. 

Další velké změny nastávají po druhé světové válce. Továrna byla zestátněna, nicméně provoz zůstává zachován a Vážka se vyrábí během celého období totality. Výroba jede na plné obrátky a z Vážky se stává ikonická česká značka. 

Historie Vážky 3

 V období po normalizaci během devadesátých let přichází i modernizace výroby. A postupně se zavádějí informační technologie.

Historie Vážky 4

Avšak velká rána nastává v roce 1997, kdy přišly na Moravu ničivé povodně. V některých místech se zvedla hladina až o 6 metrů. Po velké vodě ale přišla i velká motivace dát vše do pořádku. Papírna si tak po několikáté prošla celkovou rekonstrukcí.

Historie Vážky 5

Píše se rok 2021 a celá značka Vážky prochází redesignem, dostává modernější vzhled a na scénu přichází i nové druhy papírků. Můžete si zvolit, zda chcete balit do rychle či pomalu hořících papírků a jaký rozměr vám nejvíce vyhovuje. Stačí si vybrat.

Jsme rádi, že vám Vážka dělá radost tolik let a že nám zachováváte přízeň. Jsme sami zvědaví, co nám budoucí roky přinesou.

Sdílet článek